Medlemskap Reggio Emilia Institutets ekonomiska förening

2026-04-24

Reggio Emilia Institutets ekonomiska förening är en mötesplats för idéer, samtal och gemensamt engagemang. Vi erbjuder två former av medlemskap – för dig som vill stödja föreningens vision eller vara aktiv i det gemensamma arbetet.

Vad är det att vara medlem?

Eftersom vi är en ekonomisk förening bygger vårt sammanhang på medlemmarna vi har i vår förening. Tillsammans är vi, och verkar för, den vision som vi har – en mötesplats för Reggio Emilia-inspiration i Sverige där bildning bygger på en rikedom av teorier, perspektiv och frågor. Vi erbjuder två olika medlemskap: investerande medlem och medlem.

Vad innebär det att vara investerande medlem?

Att vara investerande medlem handlar om att stödja föreningens syfte och stötta de värden och den idé vi lever och verkar för. Det finns inga kravställningar på medlemskapet utan alla kan ansöka så länge den idé och vision vi står och verkar för stöds. 

Genom att vara investerande medlem får du information via mejlutskick om vad som händer i föreningen och har möjlighet att delta och mötas vid särskilda tillfällen. 

Kostnad för investerande medlemskap: 300 kr/år 

Vad innebär det att vara medlem?

Att vara medlem handlar om att aktivt delta och arbeta för föreningens syfte och den idé och vision som vi verkar för. För att bli medlem krävs att du har utfört någon form av arbete för Reggio Emilia Institutet och att du inte bedriver en konkurrerande verksamhet. Som medlem förväntas det även att du aktivt deltar i vårt arbete och på de möten vi har.

Genom att vara medlem får du vara med att utveckla föreningen och vara en del av det arbete vi gör för att synliggöra Reggio Emilias pedagogiska filosofi i den svenska utbildningspraktiken. Du får kontinuerligt vårt medlemsbrev, och kommer att få möta andra aktiva medlemmar under medlemsdagar, medlemsmöten och vår årliga medlemsvecka. 

Kostnad för medlemskap: 800 kr/år 

Intresserad att veta mer?

Är du intresserad av att bli medlem eller investerande medlem och vill du veta mer? 
Mejla styrelsen@reggioemilia.se för vidare och mer detaljerad information. Skriv ”Angående medlemskap” i ämnesraden.

Hur ansöker jag om medlemskap? 

De båda formerna av medlemskap ansöks under augusti månad varje år. För att ansökan ska bli komplett behöver du fylla i något av de ansökningsdokument som kommer att vara tillgängliga från och med 27 maj, då också fullständiga instruktioner kommer att publiceras här. 

Läs mer

Kontakt

Alla frågor hänvisas till styrelsen@reggioemilia.se. Observera att ansökningsperioden är under augusti månad.