Visa: Exkl moms | Inkl moms

EXKL | INKL MOMS

Reggio Emilia i världen

2017-01-11

Reggio Emilia inspiration kan man finna i stort sett över hela världen. Här är några organisationer.

Afrika

Sydafrika
AREA
Africa Reggio Emilia Alliance
St Mary’s
reggioinfo@stmary.co.za
Des Hugo
des@stmary.co.za
Tessa Browne
tessa@stmary.co.za

Europa

Österrike

Dialog Reggio Austria

Barbara Bagic-Moser
barbara.moser@mkr.co.at
www.dialogreggio.at

Tyskland
Dialog Reggio
Jennifer Kerstan
Tassilo Knauf
j.kerstan@googlemail.com
www.dialogreggio.de

Holland
Stichting Pedagogiekontwikkeling
voor het jonge kind 0-7
Margot Meeuwig
info@pedagogiekontwikkeling.nl
www.pedagogiekontwikkeling.nl

England
SightLines Initiative
Robin Duckett
info@sightlines-initiative.com
www.sightlines-initiative.com

Skottland
Early Learning Associates
Pat Wharton
pat@gre-sites.com
www.earlylearningassociates.com

Irland
National Children’s Nurseries Association (NCNA)
Rita Melia
ritam@ncna.ie

Spanien
SAREL – Spanish Association
in dialogue with the Reggio Emilia Approach
info@sarel.es
www.reggiochildren.es

Nordamerika

NAREA
North American Reggio Emilia Alliance
info@reggioalliance.org
www.reggioalliance.org

USA
Angela Ferrario
USA liaison for study groups to Reggio Emilia
aferrario@comcast.net

Lella Gandini
USA liaison for disseminating the Reggio Emilia Approach
lellagandini@gmail.com

Sydamerika

aferrario@comcast.net 

Red Solare
Latin america association for disseminating the reggio emilia approach to education
www.redsolare.com

Argentina och Paraguay
Maria Victoria Alfieri
Ana Tomasini
redsolare.ar@gmail.com
www.redsolare.com

Brasilien
Marilia Dourado
redesolarebrasil@gmail.com
www.redsolarebrasil.com.br

Colombia
Tulia Gómez
redsolarecolombia@gmail.com
www.redsolarecolombia.org

Mexico
Emy Denis
contacto@redsolaremexico.com
www.redsolaremexico.com

Peru
Ana Maria Barrantes
orbea@speedy.com.pe
www.redsolareperu.com

även med Chile, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Dominican Republic, Uruguay, Venezuela, via:

Colombia
AEIOTU
info@aeiotu.org
www.aeiotu.com